ponad
0

LAT DOŚWIADCZENIA
W PODPISACH ELEKTRONICZNYCH

ponad
0

INSPEKTORÓW
W TERENIE

ponad
0

FIRM I INSTYTUCJI KORZYSTA
Z e-PODPISU CENCERT

ponad
0

STANOWISK
e-PODPISU W POLSCE

Warto przeczytać

Podpis elektroniczny w zamówieniach publicznych Unii Europejskiej i… nie tylko!

Jeżeli działacie na terenie Unii Europejskiej, lub zastanawiacie się nad rozpoczęciem aktywności w krajach unijnych, zwróćcie uwagę na nowe, wyższe progi kwot dla unijnych zamówień publicznych, które obowiązują od stycznia 2024 roku. Podwyższeniu uległ także przelicznik euro na złote, stosowany do wyceny wartości zamówień w przetargach. Poniżej kilka informacji, o których…

Przeczytaj więcej

Sprawozdanie finansowe za rok 2023: kto i kiedy powinien je złożyć?

Marzec to gorący okres w wielu firmach i obsługujących je biurach rachunkowych – po rozliczeniu PITów pracowników, przychodzi czas na przygotowanie dokumentów podsumowujących poprzedni rok. Sprawozdania finansowe, bo o nich piszemy, zawierają podstawowe informacje o rocznej działalności przedsiębiorstw, sporządzane są jedynie w formie elektronicznej i podpisywane przez uprawnione do tego…

Przeczytaj więcej

ZUS i podpis elektroniczny Cencert: ruszył konkurs na dofinansowanie poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy!

Co wspólnego mają ze sobą kwalifikowany podpis elektroniczny Cencert, dodatkowe, spore pieniądze oraz ZUS? Okazuje się, że od poniedziałku całkiem dużo.  Do zdobycia jest nawet 300 000 zł! Przeczytajcie, jakie informacje zebraliśmy dla Was tym razem! Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wystartował konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy…

Przeczytaj więcej

15 lutego – data, o której trzeba pamiętać!

Niezależnie od tego, czy świętowaliście wczorajsze „serduszkowe walentynki”, czy dzisiejszy „dzień singla” przypominamy, że 15 lutego, to data, którą warto zapisać w kalendarzu! Dlaczego? Bo już dzisiaj, miliony Polaków mogą rozliczać swoje deklaracje podatkowe za 2023 rok. Termin składania dokumentów do fiskusa jest ściśle określony wymogami i przepisami prawa. Do…

Przeczytaj więcej

Ponad 1 200 000 Polaków zastrzegło już swój numer PESEL! A Ty?

Kradzież tożsamości to obecnie jeden z najpoważniejszych i największych problemów bezpieczeństwa. Obawa przed utratą danych jest tym większa, że internet to dzisiaj dla wielu z nas główne źródło komunikacji, zakupów, a nawet – prosta możliwość zaciągnięcia kredytu.  Aby spać spokojnie, należy zastanowić się nad zastrzeżeniem numeru PESEL – ta łatwa…

Przeczytaj więcej

Karta urodzenia i dane statystyczne: co zmieniło się od 1 stycznia 2024 roku?

Zgodnie z Rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia, od 1 stycznia 2024 r. placówki medyczne mają obowiązek przekazywać karty urodzenia i martwego urodzenia kierownikowi USC wyłącznie „na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej”, opatrzonym m.in. kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Nie ma już możliwości przekazania tych dokumentów w formie papierowej. Co to oznacza? Przede wszystkim konieczność…

Przeczytaj więcej

Uwaga na fałszywe kampanie sms! Nie klikaj w linki, których nie jesteś pewny!

Święta tuż, tuż…gorączka, stres, pośpiech…Zabiegani, zamawiający wiele przesyłek, zapominający o rachunkach, często automatycznie klikami w smsy czy maile zawierające linki od naszego kuriera, banku czy dostawcy energii. Jesteśmy przekonani, że załatwimy coś szybko, zaoszczędzimy czas i pieniądze. Linki z kolei prowadzą do bramki płatności. I dalej, jak zawsze, wprowadzamy swoje…

Przeczytaj więcej

Podpisane umowy o pracę w sposób elektroniczny – czy jest zgodne z prawem?

1 stycznia 2019 roku weszły w życie przepisy, na mocy, których pracodawca może prowadzić dokumentację pracowniczą w formie elektronicznej – dotyczy to przede wszystkim działań związanych z prowadzeniem ewidencji, delegacjami, wnioskami urlopowymi, zaświadczeniami chorobowymi,  potwierdzeniami doręczenia deklaracji podatkowych, itp. To duże ułatwienie, ale także zachęta do korzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego – rozwiązania wygodnego, oszczędnego,…

Przeczytaj więcej

Czy podpis kwalifikowany bez danych osobowych użytkownika jest ważny?

O podpisie kwalifikowanym i możliwościach jego wykorzystania w życiu codziennym piszemy regularnie. Czasy pandemii Covid-19 spowodowały, że usługi elektroniczne zdobyły coraz większą rzeszę zadowolonych użytkowników i ta tendencja utrzymuje się do dzisiaj – korzyści, zarówno finansowe, jak te związane z oszczędnością czasu są niezaprzeczalne, zarówno jeśli chodzi o przedsiębiorców, jak…

Przeczytaj więcej

Cyfryzacja w edukacji: jak podpis elektroniczny może ułatwić pracę placówkom oświatowym?

Proces cyfryzacji nie omija edukacji i na stałe zagościł już w przedszkolach, szkołach i uczelniach wyższych. Kwalifikowany podpis elektroniczny wykorzystywany jest w placówkach edukacyjnych przez ich dyrektorów m.in. do archiwizacji dzienników elektronicznych. Jakie są wymagania prawne związane z usługami kwalifikowanymi w oświacie, co należy zrobić, aby bezpiecznie podpisywać dokumenty w…

Przeczytaj więcej

O co chodzi z Krajowym Węzłem Identyfikacji Elektronicznej?

Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej (KWIE, nazywany także po prostu Węzłem Tożsamości) to elektroniczny, integralny system identyfikacji, którego celem jest połączenie wielu e-platform i usług elektronicznych, wcześniej działających osobno. Jedno uniwersalne hasło i jeden, uniwersalny login umożliwiają skuteczne i szybsze skorzystanie z wielu cyfrowych usług publicznych, pomagają w wypełnianiu urzędowych pism…

Przeczytaj więcej

Raportowanie do GIIF – kto i kiedy jest zobowiązany do przesyłania informacji o transakcjach gotówkowych i bezgotówkowych?

Czym jest wspomniany w tytule GIIF? To skrót określający Generalnego Inspektora Informacji Finansowej – istotnego organu administracji finansowej w Polsce. Generalny Inspektor Informacji Finansowej to osoba, którą uznaje się za jedną z dwóch osób – obok Ministra Finansów – odpowiedzialnych za działania krajowego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu…

Przeczytaj więcej

Podpis kwalifikowany niezbędny w unijnych zamówieniach publicznych

Przedsiębiorcom, którzy chcą działać na terenie całej Unii Europejskiej przypominamy, że od stycznia 2022 roku obowiązują nowe, wyższe progi kwot dla unijnych zamówień publicznych. Podwyższeniu uległ także przelicznik euro na złote stosowany do wyceny wartości zamówień w przetargach. Na co należy zwrócić uwagę? Przeczytajcie poniżej. Zamówienia publiczne są istotną formą udziału…

Przeczytaj więcej

Podpis kwalifikowany za granicą? Czemu nie!

Zastanawialiście się, czy podpis elektroniczny kupiony w Polsce będzie ważny poza granicami naszego kraju? Albo odwrotnie – czy podpis z innego państwa może być wykorzystywany w Polsce? Jak to właściwie działa i jakie są możliwości swobodnego posługiwania się usługami kwalifikowanymi? O tym i innych aspektach „międzynarodowości” podpisu w dzisiejszym artykule.…

Przeczytaj więcej

Anonimowy, czyli jaki?

O podpisie elektronicznym piszemy regularnie – o ułatwieniach, jakie daje w czasach pracy zdalnej, o ograniczonej biurokracji, ekologii, szybkości w załatwianiu formalności. Niedawne czasy pandemii związanej z COVID-19 to paradoksalnie doskonały, choć też całkiem nowy dla wielu z nas, przyspieszony kurs nauki dotyczącej pracy online na elektronicznych dokumentach, umowach przesyłanych…

Przeczytaj więcej

Zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur: co nas czeka w 2024 roku?

Po licznych konsultacjach publicznych projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania wiemy już, jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2024 roku. Opublikowany projekt jest zbieżny z deklaracjami przedstawicieli Ministerstwa Finansów w zakresie zmian w stosunku do pierwszej wersji koncepcji przedstawionej na początku grudnia ubiegłego roku, jednak wprowadzone aktualizacje uwzględniły postulaty przedsiębiorców, księgowych i biegłych rewidentów,…

Przeczytaj więcej

Przedwakacyjne „last minute” z podpisem elektronicznym w tle, czyli… finalny termin podpisania sprawozdania finansowego za rok 2022

Maj i czerwiec to gorące miesiące w księgowości wielu firm, i nie myślimy tylko o temperaturach panujących za oknem. Większość spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, dla których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym przygotowuje właśnie sprawozdania finansowe za rok 2022. To nic innego jak wynik finansowy firmy, zweryfikowanie wartości jej…

Przeczytaj więcej